5 Şubat 2019 Salı

X,Y,Z Kuşakları:Hadi Biraz Eğlenelim!

 

Dünya genelinde genç kuşaklar X,Y,Z kuşakları olarak adlandırılıyor. X nesli 1965-1979 yılları arasında doğan; kurallara uyumlu, aidiyet duygusu güçlü, otoriteye saygılı, sadık ve çalışkanlığa önem veren ve modada formal tarzı benimseyen bir kuşaktı. Bu kuşak için aynı zamanda biraz sabırsız ama mücadeleyi bırakmadığı konusunda ortak bir fikir de var.1965 yılı öncesinde doğanlar ise baby boomer'lar. 1946-1964 arasında dünyaya gelmişseniz kuralcı, değişimlere adapte olma konusunda daha yavaş ve bireyselliğe önem veren kişiler  grubuna dahil ediliyorsunuz. 1927-1945 arası sessiz kuşak; kanaatkarlığı ve savaş dönemlerini görmüş ve  yaşamış oldukları için tutkulu ve çalışma azimleri konusunda tüm kuşakları geride bırakıyor. Kuşaklar arası en çok farklılığın hissedildiği Y nesli 1980-1999 arası doğanlar. Bağımsız olmayı seven, özgürlüklerine düşkün, eğlenerek kazanmayı tercih eden bireyler aynı zamanda lükse ve en iyiye düşkün olmaları açısından bayrağı kimseye teslim etmiyorlar. Durum böyle olunca Y kuşağındakiler için elegan stil olmaz ise olmazdır. Bu stilin en etkili parçaları kalem etekler, yüksek topuklar ve özel aksesuarlardır. 2000-2020 yıllarında ise Z kuşağı; teknoloji ile iç içe yaşayan, hızlı öğrenen ve tüm değişimlere ayak uydurabilen özgüvenli bir kuşaktır. En büyük tutkuları farklı olabilmek iki neslin en çok hitap edebilen moda öncüleri merkezine rahat ve çarpıcılığı yerleştirerek sokak modası ile yüksek moda arasındaki sınırları ortadan kaldıran özgün artistik vizyonlarıyla buluşturan Vetemens, Balenciaga, off White, MSGM gibi markalardı.

Peki dünya moda devleri hangi kuşakların öncüleri?  Hepsini tek tek ele almasak da, dünyaya damga vuran bir kaç ismi sizin için derledik.

 

 

Sessiz kuşağın çok ses getiren modacıları arasında Coco Chanel var. 1883 yılında doğan zamanın en başarılı markalarından birini yaratan ve kadın giyimi konusunda devrimler yaratan Coco Chanel sessiz dönemin bile öncesinde doğup tüm kuşaklar arasında bilinmeyi sağlamıştır. Yves Saint Laurent de 1936 sessiz kuşağın çocuğudur. 1960-1970’li yıllarda başarı merdivenlerini hızla tırmanan duayen tasarımcı ve kendi ismini verdiği moda eviyle günümüzde dünyanın en çok tercih edilen markaları arasındadır. Giorgio Armani'den söz etmeden olmaz. 

 

1934 yılında İtalya’da dünyaya gelen Giorgio Armanı lise eğitiminin ardından Eczacılık fakültesine girmiş ancak üç yıl sonra her şeyi bırakıp fotoğrafçılık yapmaya başlamış.  Moda sektöründe uzun yıllar serbest tasarımcılık yapan Giorgio, vitrin düzenleyici ve satış elemanı olarak başladığı bu yolculukta kendi markasını yaratarak; giyim, mayo, erkek-kadın iç giyim ve parfüm üretiminde dünyanın en önde gelen ismi oldu.

Sessiz kuşakta sayısız başarılı modacı var. Ancak biz Baby Boomers'dan da bahsedelim. Kuralcı, başarı odaklı, ben odaklı ve teknolojik gelişmelerin yeni oluşmaya başladığı bir dönemde uyumu tam olarak benimseyememiş bir kuşak olan baby boomers kuşağında en çok dikkat çeken isimlerden biri Tom Ford. 

1961 yılında doğan Tom Ford, Sanat Tarihi okumak için New York’a gitse de bir yılın sonunda okulu bırakıp reklam filmlerinde oynamaya başlamış. Mimarlık okumaya başladığında aklında hep moda vardır ve eğitim alırken Andy Warhol’la tanışır. Stil dehası olarak anılmasında bu tanışmanın büyük bir dönüşüme neden olduğu ise hiç tartışmasız. Modanın peşinde gitme kararıyla mimarlık eğitimini de tamamlamayan Ford, 1988 yılında Gucci ile çalışmaya başlamış. Madonna’nın MTV müzik ödüllerinde giydiği mavi korse tarzında gömleği o denli beğenilir ki, bu satışlara yansır. Sayısız ödül alan ve sinema sektöründe de etkin şekilde yer alan Ford moda tasarımları ve filmleriyle dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. Agatha Ruiz de la Prada ise bu kuşağın en öne çıkan isimlerinden biri. 1960 yılında Madrid’de doğan ve İspanya’nın moda kraliçesi olarak anılan modacılarından biri. Çocukluk yıllarından itibaren sanatçı olma hayali kuran Prada, modanın büyüsüne kapılarak Barselona’da eğitim almış. 1981 yılında ilk defilesini düzenleyen ve koleksiyonlarında canlı renkleri, çizgi ve eğlenceli desenler kullanıyor. Michael Kors; 1959 yılında dünyaya gelen Kors, henüz beş yaşındayken annesinin ikinci kez evlilik yaparken giydiği gelinliği beğenmemiş ve onu yeniden tasarlamak istemiştir. Ailesi modaya meraklı olan ve keşfedilmesi kısa süren tasarımcı, 1981 yılında ilk koleksiyonunu oluşturmuştur. Özellikle Amerika’da en çok ilgi gören marka olarak yıldızı parlayan ürünlerinde zarif ve iddialı saatlerin şık birer aksesuara dönüşmesini sağlayan Kors dünyaca tanınan ve bilenen bir markayı yaratmayı başarmıştır.  

Sayısız başarılı tasarımcı ve farklı hayatların bu bilgilerle uyuşması bir tesadüf değil elbette. Üstelik bu konuda dünyada bir çok araştırma mevcut. Karakter ve davranışlarla birlikte, tarz ve stilleri etkileyen kuşaklar, detaylı incelendiğinde ilginç ve şaşırtıcı bilgiler de içeriyor.

Şimdi bir an durup, hangi kuşakta olduğunuzu ve bu özellikleri taşıyıp taşımadığınızla baş başa bırakıyoruz sizi!

Yorum bırakın